عنوان آزمون : پرسشنامه کامل شخصیتی اینیاگرام (Enneagram)

شخصیت شناسی با روش اینیاگرام

شخصیت بیانگر آن دسته از ویژگیهای فردی است که الگوهای ثابت رفتاری را نشان می دهد. مکاتب مختلفی در روانشناسی و روانپزشکی وجود دارند که انسان را از دیدگاه های مختلف طبقه بندی می کنند.

از جمله یونگ، میرز- بریگز، هالند، ... همه تقسیم بندی ها به شناخت انسانها بسیار کمک کرده است اما تقسیم بندی که ایناگرام ارائه می دهد کاملا کاربردی و ملموس است و به جز حیطه روانشناسی در علوم دیگر مثل مدیریت، جامعه شناسی هم بسیار تاثیر گذار بوده است بطوریکه امروزه نحوه گزینش و استخدام و جابه جایی منابع انسانی در سازمانها و شرکتهای بزرگ بر اساس هماهنگی تیپ شخصیتی فرد با شغل مورد نظر صورت می گیرد . در اینیاگرام متوجه می شویم هر تیپی چگونه عمل می کند چگونه فکر می کند چطور احساس می کند و ریشه های تحولی این تیپ از کجا ناشی می شود .

در اینیاگرام افراد به نُه تیپ شخصیتی اصلی تقسیم می شوند هر تیپ علایق، نیازها، ترس ها و هیجانهای خاص خودش را دارد با شناخت تیپ شخصیتی افراد می توانیم پیش بینی کنیم که او دنیا را چطور می بیند، در مواقع فشارهای عصبی چگونه عمل می کند، در فضای امن چگونه رفتار می کند، در ارتباطاتش چگونه است و چه نقاط ضعف و قوتی دارد؟

ضمن اینکه شناخت تیپ های شخصیتی می تواند نقطه عطفی در زندگی فرد باشد باید آگاه بود که برای توجیه نقاط ضعف شخصیتی بکار گرفته نشود همانطور که نباید به مبارزه و جدل با آن پرداخت بلکه باید خود را از تسلط کامل تیپ مربوط به خود بیرون آورده و آگاهانه بسوی یکپارچگی هدایت کند.

در شخصیت شناسی جایگاه هر تیپ مشخص است ولی اینکه فرد در چه مرحله از تیپ شخصیتی خود قرار دارد مشخص است بنابراین تقسیم بندی یک بعدی نمی تواند جوابگوی درستی برای شخصیت شناسی باشد. هر تیپ در یکی از این سه مرحله رشد قرار دارد: سالم، متوسط و ناسالم. که هر یک از اینها خود به سه لایه تقسیم می شود.(مجموعا نُه لایه)

اینیاگرام چیست ؟

اینیاگرام یک شکل هندسی است که 9 تیپ شخصیت اصلی ،انسان و روابط پیچیده ی آن را ترسیم می کند .این روش نه تنها در خودشناسی و خودارزیابی مفید و موثر است ، بلکه رسیدن به مقام والای انسانی را به گونه ای مفصل و جامع بیان می دارد .اینیاگرام پدیده ی بسیار جدیدی است که سوی پژوهشگران و روانشناسان آمریکای جنوبی و شمالی مورد مطالعه و بررسی های علمی و تجربی قرار گرفته است . ولی سرچشمه اصلی آن در انسان شناسی عارفانه و عالمانه فرهنگ های اسطوره ای ملیت های مختلف نهفته است . کلمه اینیاگرام از یونان باستان گرفته است (اینیا به معنای نه) و (گرام به معنی شکل) که تجزیه و تحلیلی است از عقل عرفانی ادیان مختلف یهودی ، بودایی ، مسیحی و اسلام در هزاران سال گذشته . البته باید بدانیم که اینیاگرام شناخت دینی و مذهبی نمیدهد . اما ذات انسانی را شناسانده و خود به مشابه پیش زمینه ای برای دستیابی به عرفان دینی عمل می کند .

در اینیاگرام افراد به نُه تیپ شخصیتی اصلی تقسیم می شوند هر تیپ علایق، نیازها، ترس ها و هیجانهای خاص خودش را دارد با شناخت تیپ شخصیتی افراد می توانیم پیش بینی کنیم که او دنیا را چطور می بیند، در مواقع فشارهای عصبی چگونه عمل می کند، در فضای امن چگونه رفتار می کند، در ارتباطاتش چگونه است و چه نقاط ضعف و قوتی دارد؟

دانشمندی به نام "گرجی اف" قبل از جنگ جهانی اول در مسکو و سنت پترزبورگ روسیه شروع به تدریس این سیستم کامل و پیچیده نمود . بعد از آن " ایچازو " در بولیوی از اینیاگرام برای تشخیص تیپ های شخصیتی استفاده نمود .اینیاگرام توسط " ناراوو" به منظور استفاده توده های وسیع تری از مردم به کار گرفته شد . نهایتا ، تجزیه و تحلیل اینیاگرام و ساخت و طراحی پرسشنامه های مختلف تشخیص تیپ های شخصیتی ( به شیوه ای که در این سایت مشاهده می گردد) توسط افرادی به نام " دان رسو" و " راس هادسون " آمریکایی تکمیل شده است .

پرسشنامه شخصیت شناسی اینیاگرام دارای نه تیپ شخصیتی است . علاقمندان می توانند جهت مشاهده و ملاحظه نمونه گزارش های این آزمون ، این لینک را دریافت نمایند .حداقل زمان لازم برای پاسخ گویی (دقیقه) : 12
حداکثر زمان مجاز برای پاسخ گویی به سؤالات (دقیقه) : 120
هزینه ارسال نتیجه آزمون : 150,000 ریال