عنوان آزمون : آزمون استعدادیابی کلیفتون

معرفی آزمون :

در بحث استعدادیابی و شناسایی استعدادها ، کلیفتون بود که برای نخستین بار، مفهوم نقطه قوت (Strength) را به صورت جدی مطرح کرد.

او یک روانشناس آمریکایی است که تقریباً تمام عمر مطالعاتی خود را برای تبیین بهتر دیدگاهش در مورد شناسایی استعدادها و استعدادیابی صرف کرده است.

نکته کلیدی در نگاه کلیفتون که در پرسشنامه استعدادیاب کلیفتون نیز مشاهده می‌شود این است که وی اعتقاد دارد  بهتر است به جای تلاش برای حذف یا تضعیف نقاط ضعف خود، به جستجوی نقاط قوت خود بپردازیم و چند نقطه قوت برتر خود را بیش از پیش تقویت کنیم. 

به همین دلیل عموماً دونالد کلیفتون را پدر روانشناسی نقاط قوت میدانند (انجمن روانشناسی آمریکا در سال ۲۰۰۳ این عنوان را برای او به کار برد).

آغازگر بودن، آینده نگر بودن، توانمندی در پرورش دیگران، دربرگیرنده بودن و مشارکت دادن دیگران در بازی و توانمندی رابطه سازی، تنها بخش کوچکی از توانمندیهایی هستند که کلیفتون در مدل استعدادیابی و شناسایی استعدادها و اگر دقیق‌تر بگوییم در مدل کشف توانمندی‌ها مطرح می‌کند.

کلیفتون با اشاره به اینکه استعداد (Aptitude) به سادگی قابل مفهوم پردازی نیست و حتی گاهی تشخیص دقیق مرز بین استعداد و توانمندی و مهارت دشوار می‌شود، ترجیح می‌دهد به جای شناسایی استعدادها از عبارت "پرورش نقطه قوت" استفاده کند.

او گاهی هم از مفهوم "تم استعداد" استفاده می‌کند. به این معنا که مثلاً پرورش دادن دیگران را یک "تم استعداد" می‌داند و بر این باور است که هر یک از این "تم‌ها"، نیازمند مجموعه‌ای از استعدادها و توانمندی‌ها هستند تا بتوانند در یک فرد بروز کنند.

کلیفتون، با اشاره به جمله بنجامین فرانکلین، این نکته را مورد توجه قرار می‌دهد که استعداد، شبیه ساعت آفتابی است. تا زمانی که آن را به کار نگرفته‌ایم، در سایه است و وقتی آن را به نور آوردیم و مورد توجه قرار دادیم، می‌توان آن را "توانمندی" نامید.

استعدادیاب بزرگسالان کلیفتون خصوصیت های بزرگسالان (18 ساله و بیشتر) را در 34 شاخص دسته بندی می نماید. این آزمون که 5 استعداد برتر هر فرد را شناسایی می نماید، به همراه شرح دقیقی از هر یک از استعداد و جزئیات آن، ایده های کاربردی برای تبدیل استعداد به توانمندی را در بر دارند.

آزمون بزرگسالان حاوی 177 سوال مقایسه ای درباره هر فرد می باشد که در حدود 1 ساعت زمان خواهد برد. شایان ذکر است سوال ها بصورت ویژه ای و بر اساس پاسخ های قبلی هر فرد و بصورت زنده تنظیم می گردند. بسیاری از سفارتخانه ها و موسسات پذیرش دانشجو و مهاجر این آزمون را به رسمیت می شناسند و بعنوان امتیازهای اضافه مورد تایید قرار میدهند. این آزمون در موسسات و دانشگاه های معتبر مختلفی در راستای استخدام و پذیرش دانشجو در خارج از ایران مورد استفاده می باشد.

در ایران نیز کتاب " کشف توانمدی ها ی منابع انسانی و به کارگیری آن " به کوشش جناب آقای علی پورقاسمی و شرکت سپهر آرتیمان پارس خلاصه و ترجمه شده است . که در تفسیر و گزارش های این پرسشنامه استفاده شایانی از این کتاب به عمل آمده است .حداقل زمان لازم برای پاسخ گویی (دقیقه) : 5
حداکثر زمان مجاز برای پاسخ گویی به سؤالات (دقیقه) : 100
هزینه ارسال نتیجه آزمون : 250,000 ریال